Kariera

Kontakt

PL
UNIMOT Unimot Aviation Aktualności Grupa UNIMOT na 17. Europejskim Kongresie Gospodarczym

Grupa UNIMOT na 17. Europejskim Kongresie Gospodarczym

28.04.2025

W dniach 24–26 kwietnia w Katowicach, w przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Kongresowego, odbył się Europejski Kongres Gospodarczy – największe wydarzenie biznesowe w Europie Centralnej. Wzięło w nim udział ponad 17 000 uczestników, w tym premierzy, unijni komisarze, prezesi największych firm, eksperci oraz liderzy opinii z całego świata. Grupa UNIMOT z zaangażowaniem reprezentowała polski sektor energetyczny – zarówno jako uczestnik eksperckich paneli, jak i gospodarz stoiska, które od samego rana przyciągało licznych gości zainteresowanych rozwiązaniami wspierającymi transformację sektora energii. UNIMOT towarzyszył Mark Brzezinski, były Ambasador USA w Polsce, a obecnie Członek Rady Doradców Strategicznych spółki. 

Pierwszego dnia Kongresu Mark Brzeziński wziął udział w dyskusji „USA – Polska: inwestycje i bezpieczeństwo”, podczas której podkreślił znaczenie długofalowej współpracy transatlantyckiej oraz wpływu amerykańskich inwestycji na odporność gospodarczą Polski. Wystąpił również na scenie głównej, gdzie w ramach ECCTalks rozmawiał o niezależności  przywództwie w czasach niepewności – kwestiach szczególnie istotnych w obliczu współczesnych wyzwań geopolitycznych i gospodarczych.

Tego dnia silny głos Grupy UNIMOT wybrzmiał w obszarze edukacji. Aneta Szczesna-Kowalska, wiceprezes zarządu ds. HR, wystąpiła w panelu poświęconym roli szkolnictwa zawodowego, przełamywaniu barier społecznych oraz wdrażaniu nowoczesnych metod nauczania – kluczowych dla rozwoju kompetencji, których dziś potrzebuje rynek.

W Grupie UNIMOT liczą się przede wszystkim doświadczenie, zaangażowanie i kompetencje. To fundamenty firmy i jej DNA. To one pozwalają nam tworzyć środowisko pracy, które nie tylko wspiera rozwój zawodowy, ale też inspiruje do dzielenia się wiedzą – powiedziała Aneta Szczesna-Kowalska.

W drugim dniu wydarzenia w centrum uwagi znalazły się tematy związane z m.in. transformacją sektora paliwowego, kierunkami rozwoju nowych technologii energetycznych oraz wyzwaniami infrastrukturalnymi w kontekście zrównoważonego rozwoju. W debacie dotyczącej rynku paliw w transformacji udział wziął dr Adam Sikorski, prezes Grupy UNIMOT. Podczas panelu eksperci skupili się nad kwestiami związanymi z przyszłym miksem paliwowym w Polsce, przewidywalną skalą importu ropy oraz rozwojem nowych technologii, takich jak elektromobilność, paliwa syntetyczne czy wodór. Poruszono również tematy zielonych rafinerii oraz wyzwań związanych z logistyką i infrastrukturą, które będą miały kluczowe znaczenie w kontekście transformacji branży paliwowej. 

Transformacja energetyczna w Europie niesie ze sobą ogromne wyzwania. Jeśli nie wypracujemy wspólnego modelu finansowania zmiany, czeka nas albo radykalny wzrost akcyzy, albo konieczność budżetowego wsparcia dla strategicznych sektorów, takich jak logistyka. Już dziś musimy zadać sobie pytanie: jak zabezpieczyć stabilność dochodów państw przy rosnącym udziale energii elektrycznej w transporcie? – podkreślił dr Adam Sikorski.

Ostatniego dnia 17. edycji Kongresu Grupę UNIMOT reprezentowała Karolina Sikorska, dyrektor ds. marketingu Grupy UNIMOT, laureatka programu AmCham 30 Under 30. Wzięła udział w panelu dyskusyjnym pt. „Edukacja przyszłości – jak odwrócić drenaż mózgów?”. Jej perspektywa stała się ważnym głosem w dyskusji o tym, co zrobić, aby młode talenty nie tylko przyciągnąć, ale również zatrzymać w Polsce.
 
Nie chodzi o to, by zatrzymać młodych ludzi na siłę. Chodzi o to, by chcieli sami wracać – bo widzą tu dla siebie szansę na rozwój, perspektywy i przyszłość – podkreśliła Karolina Sikorska, zwracając uwagę na potrzebę systemowego podejścia do wspierania młodych profesjonalistów. 

Prezes UNIMOT Terminale, dr Janusz Michałek, wziął udział w panelu pt. „Szachy jako narzędzie rozwoju kompetencji liderów” w ramach ECCTalks. Podczas dyskusji paneliści rozmawiali m.in. o analogiach między strategią szachową a wyzwaniami zarządzania w biznesie.

Kongres stanowił platformę do dalszego wzmacniania współpracy międzynarodowej oraz wypracowywania strategii na przyszłość, a także do poszukiwania sposobów na sprostanie wyzwaniom, przed którymi stoi nie tylko Polska, ale cała Europa.

Zobacz  również

UNIMOT zrealizował pierwszą w Polsce dostawę paliwa lotniczego SAF
Logo UNIMOT na wyświetlaczu podczas wydarzenia na Uniwersytecie Nove de Julho. Promowanie innowacji w edukacji.